Ολυμπιακοί Αγώνες: Το χρυσό του Στέφανου Ντούσκου
G-Sports

Ολυμπιακοί Αγώνες: Χαρά και περηφάνια με το χρυσό μετάλλιο του Στέφανου Ντούσκου και την πρόκριση της Άννας Κορακάκη.

Χρυσός Ολυμπιονίκης ο Στέφανος Ντούσκος, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο χρυσό στο Τόκιο στην κωπηλασία.

Ο Γιαννιώτης κωπηλάτης, με χρόνο 06:40:45, πέτυχε ολυμπιακό ρεκόρ, καταρρίπτοντας αυτό του Μάχε Ντρίσντεϊλ (6:41.34) από τους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Άφησε πίσω του με το ασημένιο μετάλλιο τον Νορβηγό Μπορτς με χρόνο 06:41:66, ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Κροάτης Μάρτιν με χρόνο 06:42:58.
Τελείωσε το πρώτο 500άρι ως τέταρτος, όμως μετά τα μισά της διαδρομής ανέβασε στροφές, πήρε την πρωτιά, την οποία και κράτησε για περίπου ένα χιλιόμετρο. Ο 24χρονος αθλητής έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στην ιαπωνική πρωτεύουσα.

Σύμφωνα με τον Δήμο Μπουλούκο στο Mega ο Έλληνας πρωταθλητής πίστευε ότι θα κερδίσει κάποιο μετάλλιο αλλά όχι το χρυσό.

Η εμπιστοσύνη και η πίστη στις ικανότητες του Στέφανου ήταν πολύ μεγάλες. Έτσι, πριν το παιχνίδι, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, επειδή είχε… προβλέψει το μετάλλιο του Στέφανου, ζήτησε να κάνει αυτός την απονομή.