Ολλανδία – Ισπανία 0-0 (Α΄ημίχρονο)
G-Sports

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το πρώτο ημίχρονο του μεγάλου τελικού του 19ου Παγκοσμίου Κυπελλου ανάμεσα στην Ολλανδία και την Ισπανία.

Οι «φούριας ρόχας» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και ήδη στο 5ο λεπτό απείλησαν με την κεφαλιά του Ράμος που έδιωξε ο Στεκέλενμπουργκ, ενώ στο 11ο λεπτό ο Βίγια σούταρε μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η απάντηση των Ολλανδών ήρθε με το σουτ του Σνάιντερ από εκτέλεση φάουλ, με τον Κασίγιας να μπλοκάρει τη μπάλα και τους «οράνιε» να έχουν εξισορροπήσει το παιχνίδι. Λίγες ήταν συνολικά οι καλές φάσεις στον αγώνα, ενώ δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι αρκετές κίτρινες κάρτες. Τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Ρόμπεν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, το οποίο απέκρουσε ο Κασίγιας.