Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Ισπανία! (Video: γκολ Iniesta)
G-Sports

Μετά το Euro 2008 η Ισπανία κατακτά και το Παγκόσμιο Κύπελλο! Το χρυσό γκολ για τους «φούριας ρόχας» πέτυχε ο Ινιέστα με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Φάμπρεγκας.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 0-0 και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Σε ένα μέτριο γενικά παιχνίδι οι κυριότερες φάσεις ήταν λίγες. Στο 62ο λεπτό τετ α τετ ο Ρόμπεν έδιωξε με τα πόδια ο Κασίγιας και έσωσε την Ισπανική εστία. Στο 69ο λεπτό ο Νάβας σεντράρει, λάθος του Χέιτινγκα, ο Βίγια από κοντά δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αφού τον πρόλαβαν οι Ολλανδοί. Στο 82ο λεπτό ο Ρόμπεν κλέβει τη μπάλα, περνάει τον Πουγιόλ, μπαίνει στην περιοχή, αλλά ο Κασίγιας βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα. Στο 3ο λεπτό της παράτασης ο Φάμπρεγκας μετά από πάσα του Ινιέστα βγαίνει μόνος απέναντι από τον Στεκέλενμπουργκ, ο οποίο έδιωξε με τα πόδια. Μοιραίος παίκτης για τους Ολλανδούς ο Ρόμπεν, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε να σκοράρει, ενώ οι «οράνιε» έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Χέιτινγκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 109ο λεπτό.