![Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του](https://cdn.gosmd.gr/img/1920/max/82/2013/07/17/831b1e3b6034afa86f5c3916c5cc23fb.jpg?t=0PJi7fovRx-5wZ8GfG9K7Q)
Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του
Ο Ανδρέας Μπάρκουλης υπήρξε ένας από τους πιο περιζήτητους εργένηδες.
Ωστόσο η Αλέκα Στρατηγού ήταν η πρώτη γυναίκα που τον έκανε να ν’ ανέβει της εκκλησίας το 1958. Μετά τον χωρισμό τους ντύθηκε για δεύτερη φορά γαμπρός, αλλά η σύζυγός του δεν άνηκε στον χώρο της υποκριτικής.
Η τελευταία του σύζυγος ήταν η Μαρία, με την οποία παντρεύτηκαν με θρησκευτικό γάμο τον Ιούνιο του 2016. Η Μαρία ήταν θαυμάστριά του και από τον έρωτά τους γεννήθηκε ο Νίκος.
Μάλιστα, ο Ανδρέας Μπάρκουλης σε συνέντευξή του είχε δηλώσει ότι η Μαρία και ο Νίκος είναι οι άγγελοί του στην γη. Από την ζωή του όμως πέρασαν πολλές γυναίκες ανάμεσά τους η Καίτη Γκρέυ, η Ματούλα, η Τζένη Καρέζη και η Αλίκη Βουγιουκλάκη. Στην αυτοβιογραφία του –από την οποία έχουν δημοσιευθεί μερικά αποσπασματα- αναφέρεται στο χαστούκι που του είχε δώσει η Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία «Έρωτας στους αμμόλοφους». Το χαστούκι ήταν τόσο φυσικό, που ο ηθοποιός έφυγε από το πλάνο -όπως έπρεπε- από την δύναμη της Αλίκης. Η σχέση του με την Τζένη Καρέζη δημιουργήθηκε στην ταινία «Τζένη- Τζένη».
Ο έρωτας τους τελείωσε όταν η ηθοποιός πήγε στην Γαλλία για σπουδές και απομακρύνθηκαν. Με την Καίτη Γκρέυ είχε μια όμορφη σχέση και όπως είχε γράψει η τραγουδίστρια στο βιβλίο της της φερόταν με τρυφερότητα και ήταν απέναντί της τζέντλεμαν. Με την Ματούλα γνωρίστηκαν όταν εκείνη ήταν 13 χρονών και ο Ανδρέας Μπάρκουλης έκανε γυρίσματα κοντά στο σπίτι της. Ήταν ο πρώτος άντρας που μπήκε στην ζωή της.
![Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του](https://cdn.gosmd.gr/img/600/500/80/2013/07/17/1674975249474-37186388-CEOE_E.jpg?t=tb-vEmgqzclfT2BXb5QSwg)
![Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του](https://cdn.gosmd.gr/img/600/525/80/2013/07/17/CEOE__OO.jpg?t=tRc0Zpd0driB480Fg3tpjg)
![Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του](https://cdn.gosmd.gr/img/600/350/80/2013/07/17/1674975249821-141104365-CEOE_EO.jpg?t=AGutlctGeXaqhx2j9rYyNQ)
![Ανδρέας Μπάρκουλης: Οι γυναίκες της ζωής του](https://cdn.gosmd.gr/img/600/406/80/2013/07/17/CEOE_E_1.jpg?t=hXMEF0JGbJVcLbswz3ESxA)