Το κύπελλο του ανήκει!
G-Sports

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά το κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ νικώντας τον Παναθηναϊκό με 74-68.

Οι «ερυθρόλευκοι» πρόσθεσαν στο παλμαρέ της ομάδας τους το ένατο κύπελλο της ιστορίας της και απέδειξαν ότι φέτος έχουν περισσότερες πιθανότητες από κάθε άλλη χρονιά για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα που τόσο πολύ τους λείπει από το 1997 όταν και το είχαν κατακτήσει για τελευταία φορά.
Στο αγωνιστικό σκέλος του τελικού, πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά του τελικού. Με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση μετέτρεψε το εις βάρος του 0-2 σε 7-4 υπέρ του, για να προηγηθεί στο 5’ με διαφορά εννιά πόντων (15-6) χάρη στα κενά που παρουσίαζε η άμυνα του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και μείωσαν σε 16-15 όμως το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα πέντε πόντων (22-17). Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα δέκα λεπτά ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε χρησιμοποιήσει και τους δώδεκα παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Διαβάστε όλο το άρθρο πατώντας εδώ: onsports.gr