«Πρασινίζει» ο τίτλος!
G-Sports

Έτοιμο να βαφτεί πράσινο είναι ένα ακόμα πρωτάθλημα μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 78-66 και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αν και έπαιξαν άσχημα στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν κοντά στο σκορ (37-43) και τελικά έφτασαν στη δίκαιη επικράτηση που τους φέρνει μία ανάσα από την κατάκτηση 32ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.
Δυνατά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός ο οποίος νωρίς – νωρίς προηγήθηκε με διαφορά επτά ποντών (2-9, 5’) αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 11-6, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά τον έλεγχο, εκτελώντας κυρίως από τη ρακέτα, όπου Μαυροκεφαλίδης και Μπουρούσης δεν είχαν αντίπαλο να τους σταματήσει. Κάπως έτσι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμα και με εννιά πόντους (19-10) για να λήξει η πρώτη περίοδος με 19-12 υπέρ τους. Διαβάστε το άρθρο πατώντας εδώ: onsports.gr