Λευτέρης Πετρούνιας: Προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες
G-Sports

Άλλη μία επιτυχία για τον Λευτέρη Πετρούνια ο οποίος για ακόμα μια φορά κατάφερε να κάνει περήφανους όλους τους Έλληνες απανταχού.

Ο Έλληνας αθλητής θα δώσει το παρών στους Ολυμπιακούς αγώνες στο Τόκιο αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ντόχα και προκρίθηκε με 15500 βαθμούς. Θα βρεθεί λοιπόν στο Τόκιο όπου για άλλη μια φορά θα διεκδικήσει ένα Ολυμπιακό μετάλλιο!

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατάφερε να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες και κέρδισε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο «Βασιλιάς των Κρίκων» επέστρεψε πιο δυνατός και έτοιμος από ποτέ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εκτός του ότι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυμναστικής που λαμβάνει χώρα στην Ντόχα του Κατάρ, «έπιασε» παράλληλα και τη βαθμολογία που ήθελε, μιας και συγκέντρωσε 15.500 πόντους, την στιγμή που ήθελε τουλάχιστον 15.333 για να βρεθεί στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.
Στη μεγαλύτερη μάχη της ζωής, όπως ο ίδιος είχε χαρακτηρίσει τον συγκεκριμένο αγώνα, ο Λευτέρης Πετρούνιας έκανε την τέλεια προσπάθεια και βγήκε νικητής.